Бриф копірайтера — що це таке, приклад

Бриф копірайтера — що це таке, приклад

Зміст статті

«А давайте ми з вами зідзвонимось по скайпу і обговоримо роботу над проектом», – таку фразу я часто чую від своїх замовників після пропозиції заповнити бриф.

Відмова викликає щире здивування у деяких із них. Я принципово не працюю без брифів і віддаю пеервагу листуванню у месенджері або електронній пошті, ніж голосовому спілкуванню. На це є вагомі причини. Давайте розберемося, що таке бриф, чому він незамінний при роботі над текстами, що продають, розглянемо приклад правильного заповнення. Завантажити зразок брифа копірайтера з мого особистого архіву можна за посиланням.

Що таке бриф, його види і завдання

Бриф копірайтера схожий на анкету. Зазвичай вона виглядає як таблиця. В одній колонці ви ставите замовнику питання про проект, поставлене завдання, бізнес, очікувані результати. У другій частині таблиці клієнт ними відповідає.

По суті, бриф це щось середнє між докладним технічним завданням на написання тексту для копірайтера і детальним інтерв’ю із замовником.

Якісно заповнений бриф вирішує одразу кілька питань:

  • зменшує час для проведення маркетингового аналізу, вивчення бізнесу клієнта та його конкурентів;
  • дозволяє уникнути розбіжностей із замовником, оскільки письмово регламентує вимоги до тексту;
  • спрощує складання УТП, тому що під час роботи над текстом жоден копірайтер не вивчить бізнес клієнта краще, ніж його власник.

Кожен текст для сайту має своє завдання. Одні впливають на авторитет компанії, інші покликані показати експертність та професіоналізм, треті продають товари та послуги, четверті залучають партнерів та інвесторів у бізнес. Для кожного типу тексту потрібен окремий бриф. Розглянемо види брифів у розрізі поставленого завдання докладніше.

Бриф на головну сторінку

Після вивчення брифа для тексту на головну сторінку ви повинні зрозуміти, хто ваш клієнт, які послуги він пропонує, хто його цільова аудиторія, які переваги є у компанії у порівнянні з конкурентами, з ким він конкурує і чим виділяється. Не знаєте які питання включити до брифа? Зверніться до завдань тексту.

Текст для головної повинен доступно пояснити відвідувачу, ким є компанія, чим вона може бути корисною і чим вона краща, ніж інші учасники ринку.

Обов’язкові питання, які потрібно поставити у брифі для головної:

  • галузь діяльності підприємства;
  • що вона здійснює або які послуги надає;
  • які проблеми вирішує та як допомагає клієнтам;
  • хто її прямі конкуренти;
  • у чому її відмінність від інших компаній такого самого профілю;
  • хто цільова аудиторія (для кого ми пишемо текст);
  • хто перші особи компанії;
  • які клієнти є серед великих і відомих компаній.

Завдання замовника — розповісти по-максимуму про себе та свій бізнес. Ви ж повинні цю інформацію переробити та подати у вигляді вигод для споживача

Бриф на написання тексту для комерційних сторінок

Копірайтер — це той, хто пише тексти, які продають товари чи послуги. Більше половини часу роботи над текстом для лендінгу чи комерційною пропозицією займає маркетинговий аналіз. Щоб потрапити до мети, вам потрібно вивчити потенційного клієнта, продукт, конкурентів, знайти відмінності, запакувати це все в УТП. Добре, якщо замовник вам у цьому допоможе.

Бриф копірайтера для тексту, що продає, складається з декількох блоків. У першому зазвичай розташовуються питання про компанію, її поле діяльності, досягнення. Другий стосується безпосередньо продукту, що просуваємо, або послуги, їх сильних і слабких сторін, заперечень клієнтів, проблем, які вони можуть вирішити. У наступному блоці міститься інформація про цільову аудиторію — її портрет, біль, цінність. Потім йдуть питання про деталі пропозиції — бонуси, акції, гарантії, схеми роботи тощо.

Бриф на розробку реклами найдокладніший із усіх існуючих.

Бриф для інформаційних статей та текстів для блогів

Для написання інформаційних статей важливо знати, для кого ви пишете та яку мету переслідує текст. Знання цільової аудиторії впливає на стиль і подачу матеріалу. Наприклад, посібник зі встановлення Windows для пенсіонерів та досвідчених користувачів має виглядати по-різному.

Мета тексту визначає його зміст та структуру. Якщо вам потрібно показати експертність, зробіть докладну статтю, розкажіть секрети, які мало хто знає. Якщо ви пишете огляд для звичайних користувачів, вдаватися до деталей зовсім необов’язково.

Загальна інформація, яка є у будь-якому брифі, стосується побажань за стилем, структурою, окремими блоками тексту. Попросіть приклади вдалих та невдалих текстів на думку замовника. Запитайте, яку інформацію він хоче бачити, а чого не має бути взагалі.

Як заповнювати бриф копірайтера

Існує кілька варіантів оформлення брифу копірайтера. Перший — надіслати замовнику текстовий документ у форматі .doc або .docs. Це найневдаліший спосіб брифування. Навряд чи з першого разу ви отримаєте те, на що розраховували. Вам доведеться пересилати текст туди-назад. Це незручно. Та й немає гарантії, що у вашого замовника встановлений Word.

Другий і третій спосіб — створення та заповнення брифа у хмарних сервісах. Вони відрізняються лише формою подачі матеріалів. Один передбачає роботу з Google Forms (Гугл формами). Другий розрахований працювати з Google Docs (Гугл документами).

Я працюю в такий спосіб. Для кожного клієнта в мене заведено окрему папку на Google Диску. Туди я копіюю шаблон брифа, відкриваю до нього доступ за посиланням і висилаю її замовнику. Він може заповнити бриф у будь-який зручний момент. Відразу чи частинами.

Бриф у Google Forms виглядає гарно. Цей метод також можна використовувати. Його необов’язково заповнювати одразу. Можна зробити паузу. Інформація збережеться при наступному вході на сторінку, якщо ви при заповненні ви були зареєстровані у системі і заходили під своїм ім’ям. 

Приклад якісно заповненого брифа

Цей розділ насамперед я пишу для тих, хто хоче замовити тексти у копірайтера. Мені часто доводилося отримувати бриф із приблизно таким описом цільової аудиторії: «Чоловік/жінка. Вік 16-60 років. Достаток вищий за середній». На жаль, це нікуди не годиться. Писати текст, спираючись на такий бриф, це продавати все і всім. Абсолютно невдалий підхід.

Копірайтер на етапі проведення маркетингового дослідження бізнесу клієнта складе менш абстрактний портрет вашої цільової аудиторії, вивчить конкурентів, виявить слабкі та сильні сторони продукту самостійно. Є одне АЛЕ! Ніхто краще за вас не знає ваш бізнес. Тільки ви стикалися з реальними запереченнями покупців і знаєте підводні камені, про які важко здогадатися сторонній людині навіть при повному зануренні у ваш бізнес.

Бажаєте ефективний текст для лендінгу з високою конверсією? Чи плануєте залучати партнерів за допомогою комерційної пропозиції? Дайте відповідь на запитання максимально докладно. Хороший приклад копірайтерського брифу на розробку тексту, що продає, заповненого реальним замовником, можна подивитися за посиланням (російською).

Копірайтеру на замітку — чому не слід працювати без брифу 

Інформація у брифі чітко структурована. У будь-який момент часу ви легко знайдете дані, які потрібні саме зараз для написання конкретного блоку тексту.

Рідкісний замовник з першого разу надсилає якісно заповнений бриф. Швидше за все, вам доведеться допрацьовувати його, ставити додаткові питання. Заповнювати самостійно бриф замість клієнта не раджу. Ви не дізнаєтеся всіх тонкощів бізнесу краще за його власника, навіть якщо витратите тиждень на вивчення теми.

При здачі проекту вам не скажуть, що насправді треба було зробити не так, а так. У вас буде письмовий доказ у вигляді брифа, який ви зможете використовувати у разі виникнення розбіжностей із клієнтом.

Бриф для копірайтера, як мапа для мореплавця. Він є відправною точкою та необхідним мінімумом для проведення маркетингового аналізу.

Вам потрібен текст для сайту? Надішліть листа на пошту yluazima@gmail.com. Обговоримо ваш проект.

Є питання? Напишіть мені у мессенджер.